Domy nowoczesne

Niewątpliwie nowoczesne domu nie charakteryzują się nowatorskim podejściem architektonicznym, ale również energooszczędnym i ekologicznym standardem. Budynki ekologiczne odpowiadają za projektowanie i wznoszenie budynków z troską o środowisko naturalne oraz oszczędnościowe gospodarowanie źródłami naturalnymi w całym cyklu budowlanym. Budownictwo ekologiczne opiera się m.in. na wykorzystywaniu materiałów bardziej przyjaznych budowa domów energooszczędnych środowisku, obniżeniu poboru ciepła oraz dba o zazielenienie obiektów i nieniszczeniu terenów do nich sąsiadujących. Wykorzystywane są między innymi: glina, słoma, drewno. Są to materiały naturalne, łatwo dyspozycyjne,tanie oraz przyjazne. Nie brak ludzi, którzy budują swoje domy nowoczesne z bloków glinianych lub lepią ściany z gliny. Obiekty ekologiczne to nowomodne domy energooszczędne, a nawet budynki pasywne. 

W obecnych czasach budownictwo drewniane rozwija się głównie dzięki odmienności myślenia Polaków.  Budownictwo drewniane daje możliwość na szybkie wybudowanie domu drewnianego i naprawa domu z papy, a oprócz tego daje sporo innych możliwości architektonicznych. Głównymi zaletami tego typu budownictwo jest to, że jest ono ekologiczne i energooszczędne.

Budynek z drewna można wybudować za sporo mniejsze pieniądze niż budynek konwencjonalny.

Wznosząc budynki z materiału jakim jest drewno, inwestor dostaje szybko ciepłe, energooszczędne i przyjazne mieszkanie. Trzeba jednak przy budowie zachować wszelką staranność oraz jakość wykorzystywanego drewna.

Drewno jest  materiałem mającym zdolność samoregulacji wilgotności.  Co więcej budowa domów prefabrykowanych daje ciepło w zimie i przyjemny chłód w cieplejsze dni. Do zalet budownictwa drewnianego możemy zaliczyć niewątpliwie  stosowanie głównie materiałów pochodzenia naturalnego, które nie szkodzą środowisku.

Eksperci z Europy obliczyli, że każdy m3 drewna używany zamiast innych surowców budowlanych zmniejsza średnio o 0,8 t ilość wyemitowanego CO2 do powietrza. Domy budowane na bazie drewna są ekologiczne, ponieważ wykorzystywany materiał budulcowy jest całkowicie odnawialny i antyalergiczny.